TRAVEL | Veliko Tarnovo, Bulgaria (Art is an international language)

 Po raz kolejny wyjazd. Tym razem cel padł na Bułgarię, a dokładniej piękne miasto położone mniej więcej w samym środku państwa miejscowość Veliko Tarnovo. W Bułgarii dotychczas byłam jedynie w miejscowości Ruse, więc tym razem mogłam się bardziej zapoznać z kulturą Bułgarską.
Razem z Olą i Lidką rano 14 listopada poleciałyśmy z Warszawy do Sofii zaś do samego Velika dotarłyśmy już nieco zmęczone po całodniowej podróży. Kolejnego dnia poznałyśmy pozostałe osoby z Bułgarii, Rumunii, Czech oraz Turcji. Pokój hotelowy dzieliłam z bardzo miłą dziewczyną z Czech – Marie.
 Jako że tematem przewodnim był art jako język komunikacji – było baaaardzo kreatywnie. No i wesoło... :) Naszym głównym celem było opracowanie i realizacja flashmoba – o tym zaraz.
Zanim się zabraliśmy do projektu – mieliśmy przeznaczony czas na integrację i city hunting.
  
 CITY HUNTING jest to gra polegająca na tym aby wykonać szereg zadań rozrzuconych po różnych częściach miasta w określonym czasie. Kto nie wykona wszystkich poleceń – przegrywa.
Najciekawszymi zadaniami dla mnie było nauczenie się dziecięcej piosenki (w tym celu złapaliśmy rodzinę z chłopcem) i uzyskanie wiadomości o bardzo bogatej historii miasta oraz informacji, kim są Boliarzy (dawniej była to szlachta żyjąca na zamku, najbliższe otoczenie króla; dziś Boliar to rodowity mieszkaniec Velika). Miałam nawet okazję poznać jednego z nich ;) City Hunting był poniekąd powiązany ze zwiedzaniem miasta. Kilka najciekawszych zabytków:  
  •  Zamek Tsarevets – miejsce historyczne, siedziba królów; obecnie co jakiś czas odbywają się tam iluminacje świetlne
  • Asenevtsi i art muzeum - położone na wyspie w dolinie Velika; jest to wielki monument dynastii panującej w XII i XIII wieku
  • Samovodska Charshia Street – przepiękna, klimatyczna uliczka w starej części Velika
  • Kolyu Ficheto's Cathedral położony na wzgórzu z którego terenu roztacza się doskonały widok na miasto i zamek
 Pomnik "Mother Bulgaria"

Nauka dziecięcej piosenki z naszym młodym nauczycielem :)

Tu dorwałyśmy milusińskiego psa


Merve oraz Monument od Asenevci w tle Rozmowa z Boliarem


 My i hedgehog

 Po wszystkim - zabawa :)

 Co ciekawe – polskim miastem partnerskim jest właśnie Kraków.

 FLASHMOB
Planowanym miejscem akcji miała zostać Szkoła. Przed opracowaniem obejrzeliśmy inspiracje m.in.

 Jak już zdążyłam wspomnieć - akcja flashmoba działa się w szkole Podstawowej na 2 i 3 piętrze. Naszym zadaniem było wtargnięcie do klas, przerwanie lekcji i wyprowadzenie uczniów na korytarz gdzie miała zostać przeprowadzona cała zabawa. W drodze powrotnej postanowiliśmy jeszcze dodatkowo zorganizować akcję w supermarkecie, tak spontanicznie... Remi Gaillard byłby dumny :D Taki oto wyszedł efekt w szkole:


 Wracając – czytałam wiadomości z koperty zaadresowanej do mnie. Wewnątrz poza słodyczami były wiadomości od różnych osób – jedne zabawne, jedne słodkie, jeszcze inne dziwne, ale miłe. Do domu przywiozłam jedną najcenniejszą rzecz – dobre wspomnienia.


 Nocne podjadanie :):D :D

 Autorzy zdięć: Mirena Todorova, Kristina Simeonova, Aleksandra Zasławska, Esat

Comments

Popular Posts