TRAVEL | Rzymskie Wakacje

Quo Vadis, Roman Holiday z Audrey Hepburn, The Italian Job czy Spartacus oznacza jedno - majówka minęła pod hasłem Rzym. Miasto doskonale znane na całym świecie i ukazane w wielu filmach, opowieściach, wierszach i w historii. 

Według legendy Rzym został założony przez Romulusa – jednego z bliźniaków znalezionych w koszu przy rzece i wykarmionych przez wilczycę w okresie niemowlęcym. Kiedy chłopcy dorośli, założyli miasto a następnie w wyniku sprzeczki Remus został zabity a Romulus został królem i nazwał miasto Roma. Legendarne miasto istnieje od 21 kwietnia 753 p.n.e. roku i skupia wiele niesamowitych i ważnych dla historii, religii i sztuki zabytków.
Na majówkę wybrałam się z Sonerem. Z samolotu można było zobaczyć że Rzym i okolice są naprawdę wspaniałe. Już od momentu lądowania było widać że miasto jest nieprzyzwoicie zielone. Bluszcze, drzewa i trawniki widać wszędzie. Architektura miasta jest dość interesująca – szczególnie w centrum wszystkie budynki mają jednakowe okiennice typowy włoski styl. Spójność stylu daje przyjemny dla oka efekt.

Włoskie jedzenie.

Każdy na pewno słyszał o włoskiej kuchni. W skład podstawowy wchodzi pizza, makaron, kawa, lody. Jeżeli chodzi o miejsca na dobre jedzenie – na pewno najlepiej jest zasięgnąć informacji u kogoś miejscowego, ponieważ nie w każdym miejscu serwują perfekcyjne jedzenie włoskie (no cóż...). Pizza na ekstremalnie cienkim cieście – specjał pizzerii Baffetto, makaron domowej roboty Canelloni Ricotta z restauracji przy ulicy Corso Vittorio Manuelle, bruschetta i salmon peso w restauracji naprzeciwko Panteonu (z niesamowitym widokiem) no i cappuccino – we Włoszech picie kawy to istny rytuał więc niemalże w każdym miejscu można liczyć na przyzwoitą kawę. Warto pamiętać o takim detalu jak napiwki w restauracjach - niemalże wszędzie tip za obsługę jest doliczany automatycznie do rachunku i nie jest to niczym nadzwyczajnym.Miejsca

Jednym z ważniejszych miejsc w Rzymie i najważniejszym religijnym miejscem dla kościoła rzymskokatolickiego jest Watykan. Siedziba ta jest zamieszkiwana przez władze kościoła na czele z obecnym Papieżem Franciszkiem. Aby dostać się do Bazyliki Św. Piotra należy ustawić się w długiej kolejce ponieważ czekanie zajmuje średnio godzinę. W środku można zobaczyć wiele interesujących rzeźb, m.in. "Pieta" Michała Anioła oraz nagrobki poprzednich papieży. Poza tym w środku odbywają się msze, niestety w języku włoskim. Watykan jest jednocześnie miejscem kultu religijnego ale także dobrą inspiracją do fabuły książki jak np. kontrowersyjna powieść "Anioły i Demony" Dana Browna. Muszę również dodać, że krótko przed naszą wizytą w Rzymie odbyła się kanonizacja zmarłego polskiego Papieża Jana Pawła II. 

Rzym się często kojarzy z Koloseum i jak dla mnie jest to obowiązkowe miejsce na zwiedzanie. Zapewne każdy słyszał o tym zabytku, jednak pozwolę sobie przytoczyć parę informacji. Koloseum (Amfiteatr Flawiuszów) zostało wzniesione w latach 70-72 do 80 n.e. . Jest to niezwykle interesująca budowla, w której według historii odbywały się m.in. walki gladiatorów czy polowania na dzikie zwierzęta. Wstęp do tego budynku mieli tylko obywatele Państwa Rzym. Otwarcie Koloseum zostało zainaugurowane przez cesarza Tytusa 100 – dniowymi igrzyskami.
Budowla Koloseum składała się z czterech kondygnacji  (najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim). Projekt Koloseum był niesamowicie praktyczny – do środka prowadziło 80 ponumerowanych wejść, które umożliwiały szybkie opuszczenie widowni z niższych rzędów zajmowanych głównie przez Patrycjuszy (około 5-6 minut) , natomiast wyższe rzędy były tak zaprojektowane, że publiczność tam siedząca (plebs) opuszczała amfiteatr nieco później bez mieszania się z patrycjuszami. Na środku znajdowała się arena – drewniana podłoga pokryta piaskiem, pod którą znajdowała się podziemna struktura – hypogeum. Hypogeum składało się z dwóch poziomów. Znajdowały się tam klatki ze zwierzętami i specjalne wejścia przez które wpuszczano gladiatorów. Logistycznie umożliwiało transport również takich zwierząt jak słonie oraz zalanie areny wodą przez specjalny akwedukt. W gorące lub deszczowe dni Koloseum było przykrywane wodoodpornym płótnem – velarium.
Koloseum było wielokrotnie uszkadzane poprzez trzęsienia ziemi, pożar a także rozbiórki i przekształcenia.Tuż obok Koloseum znajduje się Łuk Triumfalny Konstantyna Wielkiego. 


Kolejnym obowiązkowym miejscem jest Forum Romanum - najstarszy plac miejski w Rzymie otoczony sześcioma wzgórzami. W okresie republikańskim pełniło funkcje obywatelskie i ekonomiczne, natomiast w okresie cesarstwa pełniło funkcje handlowe, reprezentacyjne i rozrywkowe. Na placu widać pozostałości m.in. Świątyni Saturna czy też Łuk Triumfalny Septymiusza Sewera.


Forum Romanum znajduje się u podnóża wzgórza Kapitol, na którym znajduje się Plac Piazza del Campidoglio ukształtowany jako trapez, wyłożony jest kostką kamienną. Na ciemnym tle, białe kamienie tworzą gwiazdę. W środku niej ustawiono na cokole zaprojektowanym przez Michała Anioła, konny pomnik Marka Aureliusza. Plac jest otoczony trzema budynkami – Pałacem Senatorskim znajdującym się na wprost od schodów prowadzących od Placu Weneckiego na wzgórze, Muzeum Kapitlońskim po prawej stronie od schodów oraz.pałacem Konserwatorów Palazzo dei Conservatori po lewej stronie schodów

Również dla bardziej uważnych można zobaczyć posążek Wilczycy Kapilońskiej – nieoficjalnego symbolu Rzymu.

Schodząc po schodach w kierunku Placu Weneckiego można zobaczyć Altare della Patria (lub Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II). Jest to największy na świecie pomnik z białego marmuru, poświęcony pierwszemu królowi zjednoczonych Włoch - Vittorowi Emanuele. W odróżnieniu do innych pozostałych zabytków rzymskich ten monument jest bardzo mody - został ukończony w 1925 roku a także swoją bielą bardzo wyróżnia się na tle pozostałych budynków. Szczególnie zachwycony rzeźbą był mój chłopak. 
Bardzo blisko Watykanu znajduje się Castel Sant'Angelo (Zamek Świętego Anioła). Jest to ogromny grobowiec przeznaczony dla cesarza Hadriana i jego rodziny. Budynek mieści się watykańskie muzeum średniowiecznej broni ale najważniejsze - jest o doskonały punkt widokowy.


Panteon. Najstarszy zachowany w niemalże całości zabytek to właśnie Panteon. Jest to  okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana. Wokół Panteonu mieści się wiele knajp. Wieczorem warto zjeść tam włoską kolację z przyjaciółmi.
Wskazówki praktyczne. 
W Rzymie działają dwa lotniska - Fiumicino i Ciampino. Z każdego z nich można dojechać specjalnym busem lub pociągiem do centrum.
Dla turystów opłacalną inwestycją jest Rome Pass - jest to pakiet uprawniający do poruszania się komunikacją publiczną w Rzymie, darmowym wstępem do ograniczonej ilości muzeów oraz mapami i wskazówkami dotyczącymi zwiedzania Rzymu. Pakiet na 3 dni kosztuje ok. 30 euro i można go kupić na lotnisku lub w innych punktach informacyjnych. Również warto zainwestować w wycieczkę objazdową (koszt jest zależny od czasu). 

Podsumowanie

Trzy dni w Rzymie to zdecydowanie mało. Miasto jest tak obfite w zabytki że aby zwiedzić wszystko potrzeba minimum tygodnia, dlatego bardzo chętnie powtórzę wypad do tego pięknego, wiecznego miasta.

Comments

Popular Posts