TRAVEL | Cappadocia, Turkey

Powrócę tematem do Turcji. Jako że wciąż tu jestem, wspomnę o bardzo popularnym miejscu turystycznym w tym pięknym kraju – Kapadocji. Jest to jest to historyczna część Turcji z charakterystycznymi formami skalnymi, które niegdyś (aż do średniowiecza) stanowiła miejsce zamieszkania dla wielu ludzi i była ośrodkiem chrześcijaństwa. W Kapadocji byłam jesienią ubiegłego roku 2013 (17-21.10.2013), jednak pozwolę sobie teraz wspomnieć o tym wspaniałym miejscu i co trzeba tam zobaczyć.

Do Kapadocji wybrałam się z przyjaciółmi poprzez organizację Istanbul Student Life. Było o tyle łatwiej niż na własną rękę że nie musieliśmy martwić się praktycznie o nic a przy tym poznaliśmy wiele nowych osób. Więcej zdięć i informacji tu: 


1. Dzień:

Na początku, zaraz po przyjeździe odwiedziliśmy Hacı Bektaşi Veli Türbesi (Muzeum i Grobowiec).

Natępnie Üçhisar Castle (najwyższy punkt w Cappadocji. Szczyt zamku zapewnia wspaniałą panoramę okolicy z Mount Erciyes w odległości), pod koniec przeszliśmy wzdłuż Captain Osman Valley.
Wieczorem był czas na relaks w jednym z klubów w Kapadocji.

2. Dzień:

Zaraz po śniadaniu zwiedziliśmy Devrent Valley (bloki w kształcie bajkowych zwierząt, dolina wyobraźni), Zelve Open Air Museum (opustoszałe jaskinne miasto z kościołami), Göreme Open Air Museum (jaskinny kościół z freskami), Onyx Rock Atelier i Terra Cotta Ateliers położone w dolinie Göreme. W Atelier poznaliśmy specyfikę kamieni szlachetnych oraz mogliśmy kupić piękną biżuterię. Po przerwie lunchowej pojechaliśmy na Panaromic tour w Ürgüp, gdzie znajdują się najlepsze winiarnie. Było to połączone oczywiście z degustacją. Następnie odwiedziliśmy ‘Three Beauties Fairy Chimneys’ (czyli najwspanialsze przykłady bajkowych monumntów skalnych w regionie). Ostatnim przystankiem będzie Mustafapaşa (najlepsze przykłady architektury Rzymskiej) i miejsca scen 
najbardziej znanego Tureckiego serialu Asmalı Konak.

(Po kolacji wybraliśmy się na Traditional Cappadocia Turkish Night. Za 50 TL w pakiecie był UNLIMITED ALCOHOL, 5 różnych tradycyjnych grup tanecznych, Sema Dance Show, Belly Dancers i muzyka disco).

3. Dzień:

Dzień się rozpoczął jeszcze przed świtem. Wszyscy chętni wybrali się na lot balonem. Taka atrakcja kosztuje ok. 200 tl i jest jedną z najbardziej pożądanych części wyprawy do Kapadocji. Trzeba jednak uważać na pogodę - nawet mimo stosunkowo optymalnych temperatur na ziemii, wyżej jest nieporównywalnie zimniej, dlatego też trzeba się zaopatrzyć w ciepłe ubrania.
Pierwszym miejscem docelowym po śniadaniu było Derinkuyu Underground City.Te troglodyckie jaskinne miasta zostałyy wykopane już w czasach Hetytów i rozszerzył się na przestrzeni wieków od różnych grasujących armii ruchu centralnej Anatolii w poszukiwaniu niewolników i łupów.
Po długim spacerze wybraliśmy się do innego cudu natury zwany Ihlara który jest kanionem o głębokości około 100 metrów, aby zobaczyć kościoły Ağaçaltı i Yilanli.W drodze powrotnej do Stambułu zatrzymaliśmy się na sesję zdięciową przy Jeziorze Tuz (jednego z najbogatszych w pokłady soli na świecie).
Każdy, kto ma okazję zwiedzić Turcję, musi zobaczyć również Kapadocję. To niezwykle fascynujące miejsce pełne fantastycznych widoków. Poza tym w Kapadocji można zaopatrzyć się w bardzo wysokiej jakości marynarki wykonane ręcznie a specjałem (i jednocześnie najdroższym daniem) są jądra bycze. Osobiście nie miałam okazji próbować (może kiedyś jeszcze raz wybiorę się do Kapadocji) natomiast warto mieć to na uwadze.
Pozdrowienia dla wszystkich podróżników!


Zdięcia pochodzą głównie z albumów Istanbul Student Life oraz prywatnych zbiorów.

Comments

Post a Comment