EVENT | Opernball 2014 in Wiener Staatsoper

Stosunkowo niedawno (27 lutego) byłam na 58. Balu w Operze Wiedeńskiej jako jedna z grona oficjalnej reprezentacji Debiutantów z Polski z Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w składzie:
Debiutanci - Agnieszka Wójcicka, Antonina Oraczewska, Kinga Luks,
                     Stanisław Gutkowski, Mateusz Kania.
Twórczyni programu DebiutantkiAgnieszka Michalczyk,
Dyr. ds Stosunków Międzynarodowych SAWBożena Intrator,
Operator kamery: Mikołaj Kępinski.
Pani Agnieszka Michalczyk wraz z panią Bożeną Intrator złożyły uprzednio wizytę w Operze Wiedeńskiej w trakcie konferencji prasowej dot. Opernball 2014.  Pomiędzy Akademią Wilanowską a Operą Wiedeńską po raz pierwszy została zawiązana współpraca, która w przyszłości może zaowocować dużą przyjaźnią. Wyjazd Debiutantów z Muzeum Pałac w Wilanowie został objęty honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Austrii w Polsce oraz Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.


 

Oficjalne zaproszenie na Bal do Komitetu Debiutantów przyszło do mnie do domu pocztą już w listopadzie 2013. W zaproszeniu wyraźnie było zaznaczone, że strój Debiutantów musi być zgodny z odpowiednim dress codem (white tie).
Panny:
- śnieżnobiała suknia balowa (bez żadnych krynolin i innych udziwnień)
- białe, długie rękawiczki
- białe pantofelki
Panowie:
- czarny, klasyczny frak
- białe, krótkie rękawiczki
- patentowe, skórzane obuwie

Od razu skupiłam się na sukni, ponieważ z ubioru tylko tego mi brakowało. Z nowych kolekcji polskich projektantów (bo na tym chciałam się skupić) bardzo ciężko było znaleźć prostą, śnieżnobiałą (i bez kolorowych zdobień) sukienkę, która by zarówno spełniała wymogi organizatorów jak i odpowiadała mojemu gustowi.
Z nieba spadła mi marka Langer i przesympatyczna Pani Marta
Wraz z pojawieniem się nowej kolekcji ślubnej Langer dostałam w prezencie piękną białą sukienkę odszytą specjalnie dla mnie, w której później zatańczyłam na Balu.


Buty miałam od Akcess Dance, natomiast kolczyki Lewanowicz. Za fryzury polskiej delegacji odpowiedzialna była pani  Grazyna Lyzniak, charakteryzatorka i stylistka pracująca od wielu przy austriackich produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Na krótko przed balem okazało się, że mój partner z który miałam tańczyć dostał kontuzji. To był moment grozy... Na szczęście organizatorzy zastąpili mi partnera i tańczyłam z sympatycznym wiedeńczykiem Georgem, który na szczęście był profesjonalnym tancerzem i nie było żadnych problemów z układem.

Do Wiednia przyleciałam prosto ze Stambułu 21 lutego 2014 na 6 dni przed balem. W praktyce wygląda to tak, że Debiutanci powinni stawić się w wyznaczonym terminie przed balem aby odebrać swoje karty wstępu na próby i na Bal, natomiast kolejne dni stanowią próby układów tanecznych.


Próby odbywały się w jednej z sal Opery Wiedeńskiej, natomiast w międzyczasie trwały prace przebudowy sali głównej. Warto wspomnieć, że w przebudowie sali uczestniczy około 650-ciu ludzi i trwa to około 70 godzin (prace zawierają m.in. zdięcie miejsc siedzących i położenie rusztowania parkietu - 850 metrów kwadratowych powierzchni). Do dekoracji użyto 50 000 kwiatów a bary zaopatrzono w 800 butelek (samego) szampana plus innych alkoholi.Opernball w Wiedniu (niem. Wiener Opernball) - Bal w Operze Wiedeńskiej jest bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym w życiu Wiednia. To najważniejszy bal w okresie karnawału, organizowany corocznie w czwartek przed Środą Popielcową. Uroczystość jest transmitowana na żywo kilka godzin przez austriacką stację telewizyjną ORF oraz Bayerischer Rundfunk. Obecny Dyrektor Opery w Wiedniu to Dominique Meyer. W Balu bierze udział corocznie około 12 000 ludzi, w tym przedstawiciele rządu austriackiego z prezydentem i premierem na czele, przedstawiciele świata biznesu i kultury, a także zaproszeni goście zagraniczni z całego świata. Na otwarcie balu do sali wkracza 180 par tanecznych Debiutantów z całego świata. Oficjalnie rozpoczęcie następuje z chwilą wejście prezydenta Austrii do loży rządowej przy dźwiękach fanfar. Następnie odgrywany jest hymn narodowy. Później następuje część występów tancerzy baletowych. Dopiero po słowach "Alles Walzer" rozpoczyna się bal dla wszystkich uczestników.

Stałe elementy Opernball:
1. Patronat i obecność prezydenta Austrii
2. Rozpoczęcie balu fanfarami balowymi, godz.22.00
3. Odegranie austriackiego hymnu narodowego
4. Odegranie hymnu europejskiego
5. Czerwony dywan przed budynkiem Opery dla wybranych gości
6. Białe, długie suknie, w których występują Debiutantki
7. Fraki i białe rękawiczki dla Debiutantów
8. Obowiązkowe fraki dla panów, jak i wszystkich mężczyzn przebywających w Operze (obsługa)
9. Długie suknie balowe dla pań.


Elementy, które ulegają zmianie:
1. Program muzyczny Ceremonii Otwarcia
2. Korony Debiutantek
3. Bukiety Debiutantek
4. Wystrój Opery
5. Plakat Opernball


Organizatorkami powojennych Opernball były:
1956–1980: Christl Gräfin Schönfeldt
1981–1996: Lotte Tobisch
1999–2007: Elisabeth Gürtler-Mauthner
od roku 2008: Desirée Treichl-Stürgkh


http://en.wikipedia.org/wiki/Vienna_Opera_Ball

Wracając do prób - treningi odbywały się pod czujnym okiem trenerów z Tanzschule Roman E. Svabek. Choreografia: Tanzschulen Richard Fränzl und Eddy Franzen. Zaplanowany układ zawierał elementy historycznych tańców oraz eleganckich czarno-białych efektów tworzonych przez odpowiednie figury.
 Już pierwszego dnia w trakcie prób każdej z par zostaje przydzielone miejsce w odpowiedniej kolumnie (A,B.C.D) i rzędzie (1-44). Pierwsze 10-15 rzędów są to miejsca wyróżnione (w tych rzędach tańczą w większości dzieci polityków, znanych osobistości, miliarderów oraz nasza polska delegacja. Ja miałam tą przyjemność tańczyć w czwartym rzędzie (D4).  Antonina Oraczewska i Stanisław Gutkowski - rząd dziewiąty (C9) oraz Agnieszka Wójcicka i Mateusz Kania - rząd dziesiąty (C10). 
Zarówno na balu jak i na próbach obowiązuje odpowiedni dress code - poza odpowiednimi butami do tańca panny muszą być ubrane w białą bluzkę i czarną spódnicę natomiast panowie w garnitury.
Ze względu na to, że Opera Wiedeńska w trakcie prób była otwarta dla zwiedzających - turyści próbowali podejrzeć próbę i zrobić zdięcia, co było miłe ale też dość zabawne z mojej perspektywy patrząc, jak bardzo entuzjastycznie ludzie podchodzą do samej próby (nie była to bynajmniej próba generalna). Można sobie tylko wyobrazić jakie reakcje budzi Opernball.
Poza tańcem Debiutantów organizatorzy Opernball co roku dbają również o inną bardzo ważną kwestię dla Debiutantów - biżuterię (tiarę dla dziewcząt oraz spinki dla panów od Heldwein) i makijaż dla debiutantek. Właśnie pierwszego dnia w trakcie przerwy między próbami wszystkie dziewczęta zostały zaproszone na pokaz makijażu LANCOME dla Debiutantek 2014 po którym każda odebrała swój zestaw kosmetyków oraz zaproszenie na makijaż do drogerii Douglas przed Balem.

Tiary (korony Debiutantek) co roku są fundowane przez markę Swarovski, która co roku wybiera projektanta, który zaprojektuje tiarę. W tym roku tym projektantem został brytyjski projektant biżuterii Stephen Webster. Tegoroczna tiara "Fly By Night" stanowi połączenie klasyki, nowoczesności i romantyzmu. Inspiracją tego dzieła były skrzydlate nocne stworzenia, postacie z legend i baśni. Projekt tiary doskonale współgrał z układem tanecznym Debiutantów, w którym głównym elementem był "Schmetterling" (niem. motyl), więc nie było tu mowy o przypadku. Moja pierwsza reakcja po otworzeniu pudełka z tiarą - bezcenna! Tiara bardzo przypadła mi do gustu i moim zdaniem jest to jeden z najlepszych (jeżeli nie najlepszy!) projektów tiar z ostatnich kilku lat, które widziałam na wystawie w Szkole tańca.Po dwóch dniach intensywnych prób jest czas na odpoczynek lub prywatne treningi. Nie omieszkałam skorzystać z obu przyjemności.
23 lutego została zorganizowana impreza taneczna dla Debiutantów w szkole Svabek. Tam nauczyłam się kilku kroków z tradycyjnych austriackich tańców, oraz tańczyliśmy macarenę http://www.youtube.com/watch?v=rJn8NV62oGE i modetanz do piosenki Macklemora: http://www.youtube.com/watch?v=-6y9AuUwR_U


W ramach afterparty poszliśmy do Cafe LEOPOLD - miejsca położonego na Museumsplatz - jak sama nazwa wskazuje - miejsce z muzeami. Jednak poza muzeami jest to również miejsce naprawdę dobrej rozrywki i opcja na spędzenie popołudnia/wieczoru.
Kolejnego dnia 24 lutego wieczorem organizatorzy zaprosili tegorocznych Debiutantów na kolację połączoną z degustacją win w tradycyjnej wiedeńskiej winiarni. Tego wieczoru można było poznać pozostałych Debiutantów w nieco luźniejszej atmosferze oraz zrelaksować się przy dobrym winie. Było bardzo sympatycznie :)

W wolne dni zwiedzałam Wiedeń. Jako że mieszkałam w samym centrum (10-15 min spacerkiem do Opery) a w Wiedniu jest ponad 27 zamków i 150 pałaców, nie omieszkałam wykorzystać mojego pobytu w Wiedniu. Jednym z głównych zabytków Wiednia jest gotycka Katedra Św. Szczepana (Stephansdom,
 Domkirche St. Stephan zu Wien). Warto tam zajrzeć choćby z powodu możliwości wejścia na wieżę 
katedry, z której szczytu można zobaczyć panoramę miasta.


W końcu przyszedł moment na próbę generalną, która jest na dzień przed Balem i jest to wydarzenie publiczne, na które można wykupić sobie bilet i przyjść obejrzeć. Już dzień wcześniej podano publiczną informację że bilety na samą próbę generalną zostały wyprzedane. Przed próbą Debiutanci wraz z trenerami zbierają się w jednej z sal na szczycie Opery aby omówić ostatnie kwestie, następnie wszystkie pary w dwóch rzędach schodzą w dół na backstage i czekają na swoje wejście. Na próbie generalnej również zostają rozdane wachlarzyki, które w dzień balu mają być zastąpione bukietami Debiutantek.

Próba generalna to tak naprawdę pierwsze zetknięcie się z ogromną przestrzenią sali oraz oswojenie się z publicznością (co naprawdę robi wrażenie) i długością oficjalnej części.

Filmiki z próby generalnej:

Wejście: http://www.youtube.com/watch?v=nlXdVaHQRpQ
Polka: http://www.youtube.com/watch?v=AOrIImK6Um4
http://www.youtube.com/watch?v=isNKUuRbMzY
Walc wiedeński: http://www.youtube.com/watch?v=yMNtIwm_7aU
Wolny układ: http://www.youtube.com/watch?v=rrK6d4Gbjek

BAL 27.02.2014

Każdego roku jedną z tradycji jest plakat balu. Porozwieszany po całym Wiedniu przypomina o Balu w Operze Wiedeńskiej. Oczywiście co roku plakat przedstawia coś innego. W tym roku autorem dzieła na plakacie jest Mario Dalpra - wiedeński artysta, malarz, rzeźbiarz i akcjonista. W dorobku artysty znajdują się m.in. rzeźby z brązu, drewna, prace na płótnie, akcjonistyczne wyrażenia (body art) czy ręcznie tkane prace. Plakatowa rzeźba należy do kolekcji rzeźb z brązu, lakierowana na granatowo o wysokości 40 cm.


Przebieg Balu - Ceremonia Otwarcie
Punktualnie o godzinie 22 dźwięki "Fanfar" Karla Rosnera otwierają Bal. Następnie zostaje odegrany Hymn Narodowy Austrii oraz hymn europejski "Oda do Radości" Ludwika van Beethovena. Patronat nad Balem w Operze Wiedeńskiej zawsze jest objęty przez Prezydenta Austrii Heinza Fischer, co sprawia że formuła balu i zachowanie gości jest szczególne. W końcu przychodzi pora na wejście Komitetu Debiutantów tradycyjnie przy utworze FÄCHER-POLONAISE, op. 525 Carl Michael Ziehrer http://www.youtube.com/watch?v=4xVQAR24BYA
W pierwszym rzędzie idzie młody aktor - Felix Kammerer, syn austriackiej śpiewaczki operowej Angeliki Kirschschlager i Hansa Petera Kammerer 

Po ukłonie Debiutanci ustawiają się w dwóch rzędach po prawej i lewej stronie parkietu. Na środek wychodzą tancerze z Wiedeńskiego Baletu  wykonujący przeuroczy performance do muzyki ALBION-POLKA, op. 102 Johanna Strauß (Syna) - http://www.youtube.com/watch?v=lFAxsi9wTgk.
Następnie wkraczają uczniowie Akademii Baletu Opery Wiedeńskiej wśród brzmienia dynamicznego DANSE DIABOLIQUE Josefa Hellmesberger (Syna) - http://www.youtube.com/watch?v=hyLW5LzI_-I
Choreografię do obu występów układał Renato Zanella natomiast wykonanie muzyczne należało do Wiener Opernball Orchester prowadzonej przez dyrygenta Andreasa Spörri.
Kiedy tancerze zeszli z parkietu - nadszedł czas na utwór OUVERTÜRE | LA GAZZA LADRA (Gioachino Rossini) wykonany przez Wiener Staatsopernorchester prowadzoną przez Marca Minkowski.
 Marc Minkowski i jego Orkiestra (Wiener Statsooporchester)

Margarita Gritskova zaśpiewała utwór DI TANTI PALPITI | TANCREDI (Gioachino Rossini)

Anita Hartig wykonująca DEPUIS LE JOUR | LOUISE (Gustave Charpentier)

KS Michael Schade doskonale wykonał POURQUOI ME REVEILLER | WERTHER (Jules Massenett)

Po znakomitych występach przyszła pora na Debiutantów. Utwory do których zaprezentowany został układ to: WIENER JUBELGRUSS, Marsch, op. 115 oraz Eröffnungswalzer
AN DER SCHÖNEN BLAUEN DONAU, op. 314 - Johann Strauß (Sohn)
wykonane przez Wiener Opernball Orchester pod przewodnictwem Andreasa Spörri
Oficjalnym patronatem medialnym jest telewizja ORF. Po części oficjalnej to właśnie w loży prezydenckiej są przeprowadzane wszystkie wywiady z najbardziej znanymi gośćmi balu przez ORF.

Jedną z ciekawostek jest postać Richarda Lugnera. Jest to znany austriacki biznesmen, który co roku ma z góry zarezerwowaną jedną z najlepszych loży. W 1990 roku otworzył on centrum handlowe Lugner City w Wiedniu. Główną formą promocji tego centrum jest zapraszanie co roku znanej gwiazdy - celebryty, który pojawia się w Lugner City, promuje centrum handlowe i rozdaje autografy. Jaki ma to związek z Balem w Operze Wiedeńskiej? Otóż w ramach zaproszenia gwiazda/celebryta również pojawia się jako gość na Opernball w loży państwa Lugner. W poprzednich latach w gronie zaproszonych była m.in. Paris Hilton, Pamela Anderson i Kid Rock, Joan Collins. W tym roku swoją obecnością wiedeński Bal w Operze zaszczyciła Kim Kardashian wraz z jej mamą Kris Jenner. Co roku przybycie gościa państwa Lugner wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy uważają to za nowobogacki zamysł i zaniżanie prestiżu Balu, jednak mimo wszystko przyciąga to ogromną ilość dziennikarzy z całego świata, którzy cały czas śledzą poczynania związane z największym Balem w Wiedniu.


Po części oficjalnej zaczyna się zabawa do białego rana. Nieoficjalna część składa się (w odróżnieniu od części oficjalnej) z kilku sekcji. Na głównej sali pozostają tańce balowe - starsze bądź nowsze utwory, jednak wciąż idealne do walca grane przez Wiener Opernball Orchester oraz Orchester Axel Rot. W pozostałych salach Opery porozrzucanych na różnych piętrach i w różnych częściach (trochę tych sal jest) odbywają się poboczne imprezy w różnych stylach. Artyści/zespoły występujące w bocznych salach Opery Wiedeńskiej to: The Wallets, ITB Jazzformation, Franz Nowak, Fulvio Bertosso Band, Spotlight, DJ Gabbi Werner, Lado, Die Drei Lauser, Musikagentur BJK in Kooperaton mit/together with 98,3 Superfly. W całej Operze również była różnorodność barów z drinkami i cateringu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i bez wątpienia nie można było się nudzić.

A jak ja spędziłam noc? Cóż... Zaraz po części oficjalnej, która w sumie okazała się dość wyczerpująca (naprawdę długie oczekiwanie jeszcze przed balem, stanie w trakcie występów w obcasach przez godzinę, nasilona adrenalina), poszłam razem z kilkoma innymi Debiutantami oraz naszym charyzmatycznym trenerem czegoś się napić. Niespodziewanie znalazłam się w Loży Prezydenckiej. Zanim zdałam sobie sprawę gdzie i przy kim stoję, dosłownie obok pojawiła się Kim Kardashian razem z wianuszkiem fotoreporterów. Oczywiście prawdopodobnie nawet bym nie zwróciła uwagi co się dzieje wokół mnie (tak byłam zmęczona), gdyby nie moi przyjaciele z Francji i Szwajcarii którzy w porę zdążyli mnie poinformować co to za miejsce. Faktycznie, gdy rozejrzałam się wokół - okazało się że zostałam zaproszona do Głównej Loży (Prezydenckiej), w której przebywała elita gości Balu oraz reporterzy. Sytuacja ta do teraz wydaje mi się przezabawna :) Miałam okazję porozmawiać z austriackimi, znanymi aktorami przy lampce szampana. Później już były tylko tańce. Bardzo cieszę się że zatańczyłam na Balu w Wiedniu. Mimo, że tegoroczny Bal już się zakończył - wciąż pozostała najlepsza pamiątka - wspomnienia, nowe międzynarodowe przyjaźnie oraz Tiara Svarowskiego, która zawsze będzie przypominać o tym szczególnym czasie spędzonym w Wiedniu. Byłabym zapomniała dodać - nie żegnam się z Wiedniem - do zobaczenia wkrótce!

Po balu polska reprezentacja Debiutantów pojawiła się w "Dzień dobry TVN" u Kingi Rusin (8.03.2014)

Źródła:
Oficjalna strona Debiutantów: http://debuetanten.at/
Fan page Wilanowskich Debiutantek: https://www.facebook.com/Debiutantki
Fan Page Opery Wiedeńskiej: https://www.facebook.com/wiener.staatsoper
Zdięcia:
 Michael Pöhn (Oficjalny fotograf Wiener Opernball 2014), Mikołaj Kępinski (fotograf Wilanowskich Debiutantek), prywatne zdięcia przyjaciół

Comments

  1. Moim zdaniem bardzo dogłębnie opisany temat, co spowodowało
    doskonały efekt w postaci +++.

    http://pisanie-prac.net.pl

    ReplyDelete

Post a comment