LIFESTYLE | Wspomnienia Wilanowskiej Debiutantki – Pensje Debiutantek

Jakiś czas temu pisałam o projekcie Debiutantki.
Niestety w listopadzie miała miejsce ostatnia pensja debiutantek z mojej edycji, natomiast dwa dni temu (11.01.2013) odbył się piękny Bal Debiutantek zamykający roczny projekt w którym miałam niewątpliwy zaszczyt uczestniczyć. Aby móc zatańczyć na balu – należy ukończyć Akademię Debiutantek, czyli comiesięczne spotkania (tzw. Pensje), na których przyswajana jest wiedza praktyczna bazująca na przedwojennej edukacji Dam (czyli to, czego nie uczą publiczne szkoły).

Do bardziej szczegółowego opisu samego projektu i jego idei odsyłam do mojego poprzedniego wpisu:
lub na stronę Projektu Debiutantki:

W dużym skrócie o tym, co działo się przez ponad rok na pensjach:

Zajęcia odbywały się co miesiąc w każdy drugi weekend miesiąca. Spotykałyśmy się w Pałacu w Wilanowie lub w siedzibach organizacji współpracujących (m.in. w Warszawskiej Szkole Filmowej), natomiast w okresach świątecznych czas spędzałyśmy w ogromnym i ekskluzywnym Hotelu Ossa Congres & Spa. 
 Wykładowcami byli znani i szanowani w swoich branżach osobistości, m.in. Beata Tyszkiewicz, Emilian Kamiński, Anna Samusionek, Lidia Popiel, Joanna Przetakiewicz oraz eksperci takich dziedzin jak:
kosmetologia (Katarzyna Chwedoruk - Dyrektor ds. Medycznych SkinClinic ),
dobór bielizny (Marzena Listwan – projektantka marki Samanta),
gotowanie (Dawid Grzesiak - Szef kuchni Hotelu Ossa Congress & Spa),
poruszanie się (Maestro Ryszard Wojtala – wykładowca ruchu tanecznego),
wizaż (Dariusz Kotarski - Wizażysta Estée Lauder),
praca przed kamerą (Wojciech Rawecki - wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej), 
przemówienia publiczne (Andrzej Malasterz),
śpiew (Alicja Mossakowska – dyrygent chóru, wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie),
taniec (Jan i Małgorzata Łosakiewicz - prowadzący Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”)
historia mody (Zuzanna Zubka-Chmielewska - wykładowca Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie),
chodzenie po wybiegu (Klaudia Zdanowicz – modelka z światowym doświadczeniem)
oraz inne, tj.: sztuka pałacowa - historia dzieł oraz prowadzenie rozmowy, porcelana, branża win - znajomość gatunków, savoir-vivre przy stole, kaligrafia.

W maju na pałacowym dziedzińcu odbył się pokaz „Marie na Królewskim Dworze” w wykonaniu Debiutanek. Razem z dziewczynami prezentowałyśmy trzy okresy w ubiorze – barok (okres Marii Kazimiery Sobieskiej), okres Napoleoński (Maria Walewska), stroje współczesne - projekty studentów MSKPU w Warszawie. Muszę dodać, że jedna z sukni w której wyszłam na pokazie była moim projektem (barokowa suknia inspirowana stylem Marii Kazimiery Sobieskiej).


Podsumowując cały rok – piękne wspomnienia i pamiątka do końca życia. Do teraz pamiętam uczucie, kiedy co miesiąc jechałam do Warszawy na zajęcie pełna entuzjazmu a wracałam szczęśliwa - niesamowite emocje... W ciągu roku nabyłam dużo szlachetnej wiedzy ciężko dostępnej w takim szerokim zakresie i co najważniejsze – nowe przyjaźnie i pewność siebie. Czas spędzony na Pensjach był również swojego rodzaju relaksem i rozrywką szczególnie wtedy, kiedy miałyśmy czas przeznaczony na integrację. Również nie brakowało ekskluzywnych upominków na pensjach, co stanowiło miłą niespodziankę. Czuję się szczęśliwa, że to akurat ja byłam jedną z wybranych kilkunastu dziewcząt w pierwszej edycji.

Zapraszam do obejrzenia zdięć oraz filmików robionych przez cały rok, a za kilka dni relacja z samego Balu Debiutantek! :)Pani Joanna Przetakiewicz napisała o spotkaniu z Debiutantkami na swoim blogu:
http://lamaniabyjoanna.eu/post/66791595187/debiutantki-is-a-project-that-refers-to-the

Zdięcia są własnością Projektu Debiutantki oraz afterparty.pl. 

Comments

 1. Świetnie, jestem pod wrażenie. mam takie pytanie: jak to się w ogóle stało, że otrzymałaś zaproszenie do uczestnictwa w projekcie?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję za miłe słowa. Do Projektu Debiutantki dostałam się przez platformę weare.pl - został ogłoszony konkurs do uczestnictwa w projekcie. Jedną z laureatek zostałam właśnie ja.

   Delete
  2. Gratuluję zakwalifikowania się:)
   A więc forma przypominała casting, tak? Czyli każdy ma szansę się dostać? To dziwne, bo chodziły słuchy, że debiutantów zaprasza hrabina, sama ich wybiera. Jeśli jest tak jak mówisz, to świetnie.:) Może w przyszłości ja też się zgłoszę?

   Delete
  3. Muszę niestety rozczarować, ale nie wygląda to jak casting. Na castingach potencjalne kandydatki są z reguły weryfikowane dość ogólnie, natomiast przy wybieraniu Debiutantki analiza kandydatek jest dużo bardziej złożona i dogłębna. Jest to projekt o bardzo wysokim prestiżu i dlatego nie jest łatwo się dostać. Także nie wszystkie Debiutantki zostały wyłonione przez weare.pl (w mojej edycji tylko ja i jeszcze jedna Debiutantka). Reszta dziewcząt otrzymała zaproszenia do udziału. I faktem jest, że decyzja, kto zostanie Debiutantką zależy w głównej mierze od Kurator Pani Agnieszki Dagmary Michalczyk. Niemniej jednak jestem tego zdania że warto się postarać dla udziału w takim projekcie. Obserwuj wydarzenia i próbuj ;) Do odważnych świat należy!

   Delete
 2. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete

Post a comment