LIFESTYLE | The Debiutantes Academy in Warsaw

Jakiś czas temu dostąpiłam zaszczytu uczestnictwa w projekcie "Debiutantki" i teraz postanowiłam o tym napisać. Jeżeli oglądacie serial Plotkara to już się domyślacie o co chodzi. Jeżeli nie - tłumaczę :)

"Debiutowanie" to dawny, przejęty z czasów monarchii, rytuał wejścia w dorosłość: wprowadzenie do towarzystwa. Debiutantki w długich białych sukniach oraz w długich białych rękawiczkach i z bukiecikiem kwiatów wkraczają na parkiet u boku ubranych we fraki kawalerów...


Kiedyś to w Anglii młode panny z rodów szlacheckich były przedstawiane Królowej i oficjalnie wprowadzane do towarzystwa. Właśnie z tego powodu zaczęto organizować tzw. Bale Debiutantek. Obecnie te najpopularniejsze to Bal w Operze Wiedeńskiej, Bal w Paryżu oraz w Nowym Jorku w hotelu Waldorf – Astoria. Te imprezy cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem, że możliwość uczestnictwa w którejkolwiek z nich to ogromny przywilej. Same suknie i biżuteria Debiutantek pochodzą najczęściej od najbardziej uznanych projektantów i jubilerów. Faktem jest, że aby móc zadebiutować na takiej imprezie, trzeba móc poszczycić się nazwiskiem (same chęci tu nie wystarczą).
W praktyce wygląda to tak, że młode panny (18 - 25 lat) ubrane w długie suknie (według tradycji białe z długimi rękawicami – obecnie tę tradycję potrzymuje jedynie Wiedeń) są oficjalnie przedstawione gościom a następnie otwierają bal tańcem klasycznym – polonezem lub walcem. Przed balem obowiązuje uczestnictwo w próbach. Często zdarza się, że niektóre dziewczyny przyjeżdżają lub przylatują na próby z innych miast, państw czy kontynentów. Każdej z dziewczyn towarzyszy Eskorta - jest to partner do tańca lub po prostu osoba towarzysząca. Na bal są zapraszani najznamienitsi goście.Jak to wygląda w Polsce?
Projekt „Debiutantki” jest organizowany przez Muzeum Pałacu w Wilanowie,  Akademię Stylu i Piękna oraz Stowarzyszenie Akademia Wilanowska. Twórczynią projektu jest Pani Agnieszka Dagmara Michalczyk.
Jest to cykl comiesięcznych spotkań, kończący się w styczniu 2014 pięknym Balem Debiutantek, na którym ja wraz z pozostałymi Debiutantkami odtańczymy walca, poloneza i menueta (rzecz jasna w białych sukniach z długimi rękawiczkami) :)). Do tego czasu co miesiąc w Pałacu w Wilanowie lub w Hotelu Ossa będą miały miejsce spotkania "Pensji Debiutantek", na których będziemy pobierać lekcje tańca, gracji w ruchach, eleganckiego chodzenia, ale również by uzyskać wiedzę z zakresu: psychologii, savoir vivre, obyczajowości, wystąpień publicznych i innych.

Krótko, co się działo do tej pory:

27 października w Pałacu w Wilanowie w Sali Białej odbyła się Inauguracja. Było to też pierwsze spotkanie dziewczyn (Debiutantek) i oficjalne przedstawienie członków kapituły oraz partnerów Projektu.  Od rana miałyśmy robiony makijaż przez makijażystki z perfumerii Douglas i trochę czasu na poznanie się. Już od samego początku dziewczyny okazały się przesympatyczne.
Inaugurację otworzył występ Rafała Wnuka, który zagrał na fortepianie kilka pięknych utworów, m.in. „Debiutantki” napisany specjalnie dla projektu. Czułam się tak, jakby ktoś napisał utwór specjalnie dla mnie. Cudowne... :)
Szczerze mówiąc nie spodziewałam się takiego rozmachu, ale byłam miło zaskoczona.

Listopad: „Panie na Wilanowie”
W sobotę (10.11.) dzień zaczął się od zwiedzania Pałacu. Razem z dziewczynami poznawałyśmy historię Pałacu i jego właścicieli począwszy od króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery aż do czasów obecnych.
Po tym wspólnie udałyśmy się na bardzo praktyczny warsztat z doboru bielizny prowadzony przez Marzenę Listwan – projektantkę firmy „Samanta”.Jak się okazuje - to nie takie łatwe.
Już na koniec odbyło się spotkanie z Panią Beatą Tyszkiewicz. Mogę tylko powiedzieć że do tej pory jestem pod ogromnym wrażeniem Jej osoby. Co się działo dokładniej - polecam lekturę
http://debiutantki.weare.pl/zjazd/dawnych-obyczaj%C3%B3w-czar-projekt-debiutantki-10112012
Kolejny dzień – niedziela (11.11.) to wizyta w Skin Clinique, gdzie miałyśmy wykład dotyczący dbania o cerę i ekskluzywne zabiegi na twarz.


Grudzień:
Tym razem Pensja Debiutantek miała miejsce w Hotelu Ossa.Wraz z dziewczynami miałyśmy warsztat z gotowania (ja byłam w grupie przygotowującej deser). Wieczorem mogłyśmy skorzystać z udogodnień hotelowych - basenu, strefy wellness i innych.
Następnego dnia po obfitym śniadaniu udałyśmy się na warsztat z wiedzy na temat win połączony z degustacją.

Z niecierpliwością czekam na kolejne weekendy Pensji Debiutantek :)

OFICJALNA STRONA DEBIUTANTEK
Inne:
Dla ciekawskich polecam obejrzenie serialu "Plotkara" (Gossip Girl)Popular Posts