INTERVIEW | Młodzi, zdolni, polscy...

W Polsce powstaje coraz więcej imprez modowych prezentujących twórczość młodych osób, z czego oczywiście jestem szalenie zachwycona (i nie dlatego, że sama jestem młoda, a przede wszystkim dlatego, że to młode osoby nierzadko wprowadzają świeżość i nową energię do mody). No i jak się okazuje, w Polsce mamy wiele talentów z ogromnym potencjałem, którymi koniecznie trzeba się chwalić.
 W niedzielę (16 września) miałam przyjemność uczestniczyć w imprezie Biennale Sztuki na warszawskim Wilanowie, gdzie oglądałam pokaz mody dwóch młodych i zdolnych projektantek, organizowany przez platformę weare.pl oraz Akademię Wilanowską. Pokazem byłam szalenie zachwycona. Kolekcja ubrań Marty Kuby to minimalizm i uwielbiana przeze mnie biel. Kolekcja nowoczesna, sportowa i jednocześnie bardzo estetyczna. Do tego modelki prezentowały kwiatowe dekoracje w formie dodatków od Joanny Lewandowskiej, które przełamywały monochromatyczność kolekcji. Z chęcią bym przygarnęła kilka rzeczy - zarówno ubrań jak i kwiatowych dodatków :))
Dzięki uprzejmości ekipy http://weare.pl/ (platforma prowadzona przez młodych dla młodych - serdecznie polecam!) jeszcze przed pokazem mogłam zajrzeć do Oranżerii Pałacowej, gdzie mieścił się backstage, zrobić kilka zdięć i zamienić parę słów z projektantkami. A oto one:


 Marta Kuba

Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii  i Projektowania Ubioru w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem.

Zdobyła I miejsce oraz główną nagrodę w  konkursie „Air Italy” .Autorka pokazu kolekcji podczas Warsaw Fashion Street 2011.

Półfinalistka konkursu Off Fashion 2011, oraz Fashion Designer Awards 2012. Ostatnia kolekcja „Biała Przestrzeń” ukazała się podczas Warsaw Fashion Street 2012.

Swoje kolekcje utrzymuje w minimalistycznej stylistyce. Cechuje je prosta, geometryczna forma i dbałość o detale. Całość jest połączeniem nowoczesnej klasyki i sportowej elegancji.

Większość czasu poświęca na stylizowaniu sesji zdjęciowych. Stale współpracuje z agencją fotograficzną 35milimetrow, gdzie stylizuje wiele komercyjnych jak i artystycznych sesji zdjęciowych.  Jej stylizacje można zobaczyć na portalach takich jak Confashion Magazyn, Sophisti, La Mode i Design Scene. Ostatnio ściśle związana z magazynami artystycznymi takimi jak Slow.


Kilka słów o kolekcji:
Tytuł kolekcji to „ Biała Przestrzeń”. Inspiracją była współczesna rzeźba oraz architektura m.in. Franka Lloyda Wrighta, Richarda Serry. Kolekcja monochromatyczna w kolorze, przeważa biel. Jest to połączenie sztywnych materiałów takich jak bawełna, flausz, z delikatnymi: szyfonem i ortalionem. Dzięki temu uzyskałam ciekawą teksturę i formę. Cała kolekcja jest dość monochromatyczna, główne kolory to biel i delikatne odcienie beżu. Dodatkowym akcentem jest kolor srebrny. Pojawia się w postaci dodatków: suwaków, wykończeń materiału lub w formie srebrnej podszewki. Ważnym elementem są pasy usztywnionego materiału z których wykonywane są m.in. peleryny. Tworzą one geometryczne rzeźbiarskie formy.
Adresy stron, gdzie można znaleźć więcej:
  1. http://www.facebook.com/martakubacom?ref=hl 
  2. http://www.khaki.pl/index.php

Joanna Lewandowska
Z zawodu i zamiłowania florystka. Wraz z przyjaciółmi prowadzi Kwiatową Manufakturę, zajmującą się projektami florystycznymi (dekoracje eventów, ślubne, sesje zdjęciowe, pokazy mody, warsztaty)  oraz aranżacją terenów zieleni.  W wolnych chwilach wykorzystuje wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, produkując syropy, soki i mieszanki, którymi zwykle obdarowuje najbliższych. Na stałe współpracuję ze Stowarzyszeniem Akademią Wilanowską jako konsultant przy organizowaniu pokazów mody oraz wystaw a także  Muzeum Pałacem w Wilanowie jako florystka oraz wykonawca projektu Rekonstrukcyjnego ogrodu warzywno fruktyfikującego  (Otwarcie wkrótce:) )

 Skąd czerpiesz inspiracje?
- Moimi florystycznymi mentorami są floryści światowej sławy jak Preston Bailey, Paula Pryke oraz Jane Packer. Ich prace towarzyszą mi od początku kariery zawodowej i w nich szukam inspiracji. Ich kwiatowe
kreacje najmocniej na mnie oddziałują, są pełne kwiatów, z przemyślaną grą faktur, kolorów    Nowych pomysłów szukam w codziennym życiu i otaczającej przyrodzie, przyglądam się ludziom, wystawom sklepowym, trendom w sezonie i wprowadzam je do aranżacji. Ludzie swoimi oddziałując swoimi emocjami, pomagają w odpowiednim nastawieniu się podczas tworzenia kolejnych aranżacji.

Jakaś cecha charakterystyczna większości Twoich dzieł (jeżeli taka jest)
?
- Charakterystyczną cechą są mocne zestawienia kolorystyczne. Lubię ruch, rytm, energię i działanie. Jako urozmaicenia często wykorzystuję owoce i warzywa i dużo sezonowych dodatków roślinnych.
 
Adresy stron, na których można znaleźć więcej zdjęć i informacji
  1. http://www.kwiatowa-manufaktura.pl/
  2. http://www.facebook.com/KwiatowaManufakturaJoannaLewandowska?ref=ts
Współpracuje także na stałe z portalem wieszjak.pl gdzie są moje artykuły oraz zdjęcia prac


Popular Posts